четвъртък, 7 май 2009 г.

Очилата и лещите - не само модерни, но и от полза


Очилата са колкото свидетелство както за висок статус и добър вкус, толкова и проява на загриженост за здравето. Как обаче да ги избираме, за да ни подхождат по диоптри и стил?

На първо място, желателно е да проверявате своето зрение при офталмолог поне веднъж на половин година. За този период могат да се извършат доста изменения както в ретината на окото, така и в зрението като цяло. Ако усещате дискомфорт и забелязвате влошаване на зрението, не отлагайте прегледа.

Той може да се извърши с помощта на компютър (т.е. с авторефрактометър). На основата на получените от апарата данни лекарят определя проблемите със зрението и започва подбора на пробни лещи с помощта на таблици.

От прогресивни оптични лещи се нуждаят хората, които трябва да носят два чифта очила – за далече и за близо. Прогресивната леща плавно променя рефракцията - горната й част е предназначена за разглеждането на далечни обекти, а долната – за работа на разстояние 35-40 см от предмета. Адаптирането към тези лещи става за 1-2 дни. Максималната разлика между горната и долната част на лещата е 3,5 диоптъра.

Офталмолозите препоръчват при наличието на висок диоптър тънки лещи, които са високо индексни. Колкото по-висок е показателят за пречупване (рефракция на лъчите) на материала, толкова по-тънка е приготвената от него леща. Най-тънкото минерално стъкло е с показател на пречупване 1,9. От него могат да се направят тънки лещи дори при диоптър – 15-19. Единственият минус на минералното стъкло е неговата крехкост. Затова такива лещи трябва да се използват изключително внимателно.

Прогресивните лещи са подходящи и за шофьорите – зад волана те трябва да виждат добре и на близки, и на далечни разстояния.
За да не ги заслепяват насрещните фарове, те могат да използват и лещи с изсветляващо покритие. Поляризационните лещи подобряват качеството на изображението при отразена ярка светлина – от гладкия мокър асфалт, от вода, от мокро стъкло.
Зад волана не трябва да се носят тонирани лещи със син или виолетов цвят - те пречат на водача да възприема естествено червеното, жълтото и зеленото.
Стъклените лещи също не са подходящи, тъй като при инцидент могат да наранят окото. Подходящ материал е пластмасата с нейните най-здрави разновидности - поликарбонатът и трайвексът.

За продължителна работа с компютър или гледане на телевизионния екран се препоръчва кафявия филтър (т.нар. “blue blocker”). Много удобни са и стъклените лещи с лек бежов оттенък. Могат да се направят и пластмасови с малко кафяво затъмнение – достатъчни са 10%.

Ако трябва да отдалечите книгата, за да прочетете написаното, най-вероятно вие вече страдате от пресбиопсия (т.нар. възрастно далекогледство).
Очите са само “фотоапаратът”, а инструментът са зрителните центрове в кората на главния мозък. Ако лекарят ви е предписал очила, мозъкът ги е пробвал, на него му се е харесало и той ще се опитва да се върне към доброто изображение.

Ако виждате лошо, имате само един изход - примирете се и носете очила. Зрението ви няма да се влоши по-бързо от тяхното носене – просто ще се чувствате по-комфортно.

Ако носите контактни лещи, добре е да имате и резервни очила. Дори да носите най-съвременните лещи, те са чужди тела, които търкат роговицата и могат понякога да инфектират окото. Затова давайте възможност на очите си да почиват и не носете лещите по цели денонощия.

Очилата за подводно плуване изглеждат като традиционна маска. Подобни са и тези за колоездачи, мотоциклетисти и скиори.

Рамката на очилата трябва да се избира в зависимост от формата на лицето. В действителност очилата са като обувките - и те трябва да се премерят. Търсете съвета на консултанта в магазина.
Очилата трябва да стоят на горната част на носа, а не да се спускат към неговия край.

Днес на мода са по-скромните рамки, които нямат декоративни елементи, а функционалните и високо технологичните рамки от материала titan flex са несъмненият хит в момента.

Най-подходящи за сериозното късогледство са лещите с асферичен дизайн и тези, чиято горна част е оцветена с приятен за вас оттенък, а долната в леко розово. Тези очила “масажират” торбичките под очите и бръчките.

Поне веднъж седмично очилата трябва да се мият с топла вода и течен сапун. В оптичните магазини тази процедура се прави с помощта на ултразвук. Но въпреки че услугата в много случаи е безплатна, тя не е подходяща за пластмасовите рамки – върху тях може да се появи матов бял налеп.
Лещите се почистват отлично със салфетка от микровлакна и специален спрей.

Няма коментари: